BASIN BÜLTENLERİ

10.08.2020
KUM HAZIRLAMA SİSTEMİ YATIRIMI

05.11.2019 tarihinde KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri için, CMS Çetin Döküm Makina San. Tic. Ltd. Şti. ile 550.000 Avro bedel üzerinden, Kum Hazırlama Sistemi yapım imzalanmıştır. Söz konusu kum hazırlama sistemi, yeni alınan ve Aralık ayında kurulumu tamamlanması planlanan DISA hattımız için kullanılacak olup inşaatları ile beraber 5 ay içinde üretiminin tamamlanıp, fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir.

24.07.2020
KALIPLAMA HATTI ve KUM HAZIRLAMA ÜNİTELERİ

05.11.2019 tarihinde KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen "Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri" 2. hattının yapımı için Heinrich Wagner Sinto (HWS-Almanya) firması ile 2.750.000 Avro bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır. Şirketimiz için özel olarak Almanya'da üretilecek söz konusu yeni hat, mevcut hatlarımızdan daha büyük ve iki katından daha hızlı olacaktır. Bu yeni hattın, 8 ay içinde üretiminin tamamlanıp, nakliye ( 1 ay süreceği öngörülmektedir), montaj ve deneme süreçlerinden (4 ay süreceği öngörülmektedir) sonra 13 ay içinde fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir. Söz konusu hat yatırımı ile birlikte özellikle otomotiv parça üretim kapasitemiz artacak, hat hızı ve büyüklüğü sebebiyle maliyetlerimiz azalacaktır. MAN, FORD, MERCEDES gibi halen müşterimiz olan firmalarla ön görüşmeler yapılmış ve yeni firmalarla şimdiden numune çalışmalarına başlanmıştır...

 

03.07.2020
ÇEMAŞ, JAPON TAKISAWA CNC MAKİNESİ ALDI

Çemaş CNC Makineleri parkuruna Japon Takisawa marka NEX 100 model bir CNC tezgah ekledi.2 eksenli yatay olan bu CNC 12 inch aynaya, 10 istasyonlu tarete sahip ve Fanuc işletim sistemi kullanmakta.

Bu CNC tezgahta Vestel ve Arçelik firmalarıyla yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde kendi dökümhanemizde dökümünü yaptığımız parçalar işlenecek.

04.06.2020
ÇEMAŞ SON TEKNOLOJİ YENİ DISA DİKEY HAT YATIRIMI YAPTI

KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri işinin bir kısmına tekabül eden hat ve ünitelerin imalatı ve kurulumu için yeni teknoloji hatlarda Dünyanın en büyük üreticilerinden DISA Industries A/S (Danimarka) ile 895.000 Avro bedel ile 4 Haziran 2020 tarihinde sözleşme imzaladık. Söz konusu hattın, kum hazırlama mixerleri ve üniteleri ile beraber Aralık 2020 içinde tamamlanıp, fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir. Bu yeni hat yatırımı ile birlikte pik parça ve sfero parça üretim kapasitemiz artacak, üretim hataları azalacak, hat hızı ve büyüklüğü sebebiyle maliyetlerimiz azalacaktır.

 

15.05.2020
ÇEMAŞ'DAN 2 ADET TAŞLAMA MAKİNESİ YATIRIMI

KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen 2 adet taşlama makinesi alımı için 574,000 Euro bedelle Japon Koyama firması ile anlaşılmıştır. Söz konusu özel üretim makinelerin 6 ay içinde üretiminin tamamlanıp fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir. Bu makine yatırımları ile birlikte Mercedes, MAN ve Ford firmalarına ürettiğimiz parçaların hem daha kaliteli ve hatadan arınmış olması sağlanacak, hem de üretimde maliyet avantajı sağlanacaktır.

11.04.2020
Çemaş Covid-19 Tedbirleri

Çemaş’da 500’ü aşkın çalışanımızla beraber Corona virüsünün etkilerine rağmen, hem yurtiçi piyasaya hizmet etmeye devam ediyoruz, hem de 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.

İhracat yaptığımız ülkelerin ve sektörlerin dağılımının bize yarattığı avantajla tam kapasite çalışmaya devam ediyoruz. Bu çalışmaları yaparken çalışanlarımızın sağlığını ön planda tutmak için bir çok önlem aldık.

Şirket girişine ve bölüm girişlerine dezenfektanlar konuldu.. Tüm vardiyalarımızın giriş ve çıkışlarında dezenfeksiyon uygulanmaya başlandı.

Şirket doktorumuz tarafından tüm personele virüs hakkında ve korunma yolları hakkında eğitim verildi.

İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri tarafından çalışanlara uygulamalı etkin maske kullanımı ve Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında atık yönetimi eğitimleri verildi ve hijyen konusunda farkındalıkları arttırıldı.

Sanal eğitim için yeni bir internet sitesi kuruldu ve yüzyüze eğitim yerine iş ile ilgili eğitimler bu site üzerinden yapılacak.

Çalışanlarımıza ve ailelerine maske dağıtmanın yanı sıra, uzun dönemli kullanılabilen maskeleri ve eldivenleri de servislerde kullanmaya başladık. Servis sayılarını 2 katına çıkartarak sosyal mesafeyi korumaya çalıştık. Servis araçları her vardiya çıkışında dezenfekte edilmekte, fabrikaya giriş yapan her araç da dezenfekte edilmektedir.

Tüm bölümlerin vardiya saatleri değiştirilerek yemeğe çıkış saatleri ayrıştırıldı. Bu şekilde yemekhanedeki yoğunluk azaltıldı. Yemekhanede masa ve yer dezenfektasyonları her yemek sonrası yapılmaya başlandı. Masa oturma düzeni çapraz ve boşluklu düzenlendi, sıra bekleme alanları sarı çizgilerle belirlendi. Ekmekler, şekerler, tuzlar, çatal kaşık bıçaklar, ambalajlı olarak kullanılmaya başlandı. Sürahi uygulamasından şişe su uygulamasına geçildi. Çay içme yerleri kapatıldı, çay tek kişi tarafından kağıt bardak ve paketli şekerle dağıtılmaya başlandı.
Fabrika giriş, revir, yemekhane ve çeşitli bölgelere el dezenfektan makineleri konuldu. Bölüm içlerinde kullanmak üzere de şişeler içinde dezenfektanlar dağıtıldı.

Fabrika içine misafir girişleri kısıtlandı. Toplantılar mümkün olduğunca sanal ortamda yapılmaya başlandı, zorunlu olmayan toplantılar iptal edildi, telefonla iletişim arttırıldı. Misafirlerin yemekhaneye girişi yerine sandviç sistemi başlatıldı.

ULV sistemi satın alındı. Bu sistem ile sterilizasyon ve dezenfekte işlemi çalışma yerleri, tuvaletler ve soyunma odalarında düzenli olarak kullanılmaya başlandı.

Temassız ateş ölçer ile vardiya başlangıçlarında kontroller yapılmakta ve ateşi yüksek olanlar doktora sevk edilmekte.

Sosyal mesafeyi korumak adına işyerinde değişik bölümlerde çalışma modelleri değiştirildi.
Sosyal mesafe kurallarını, 14 kuralı anımsatan afişler yaptırıldı. Girişlere ve yemekhanede dikkat çeken noktalara asıldı.

Klavyeler ve diğer cihazlar da düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Mümkün olduğunca işçilerin diğer çalışanların telefonlarını, masalarını, ofislerini veya diğer çalışma araçlarını ve ekipmanlarını kullanmaları engellendi.

Çalışanlarımız, sağlıklı, hijyen koşulları içinde gönül rahatlığı ile yüksek motivasyonla çalıştığı sürece, şirketimiz de hem ülke ekonomisine katkı sağlayan ihracatlarını yapmaya devam edecek, hem de Ocak, Şubat ve Mart aylarında yaptığı yeni yatırımlar gibi üretimi ve verimliliği arttıracak yatırımlar yapmaya devam edecektir.

10.04.2020
ÇEMAŞ TALAŞ SIKIŞTIRMA MAKİNESİ YATIRIMI YAPTI

KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen 1 Adet Metal Talaş Sıkıştırma Makinası üretimi için AYMAS firması ile kdv hariç 125.000 Avro bedel üzerinden 10.04.2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu özel üretim makinanın takriben Temmuz ayında  fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir. Bu makina yatırımı ile birlikte talaşlı üretim merkezimizdeki CNC tezgahlardan çıkan talaşların metal ergitmeye geri kazandırılması neticesinde hammadde verimi artacak ve üretim maliyetleri düşecektir.

03.04.2020
ÇEMAŞ ARÇELİK PARÇALARI İÇİN YENİ TEZGAH YATIRIMI YAPTI

KAP'ta duyurduğumuz Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen 2 Adet CNC İşleme Makinası yatırımından ikincisini yapmak üzere Japon Yamazaki Mazak firması ile 03.04.2020 tarihinde satın alma sözleşmesi imzalanmıştır. Satın alma sözleşmesine göre, Japonya'da özel üretimi yapılacak "SmoothC Kontrollü Yamazaki Mazak C eksenli Mega Turn 500M CNC Tezgah" yaklaşık Eylül 2020 de şirketimize teslim edilecektir. Söz konusu CNC tezgahın devreye alınması ile birlikte mevcut müşterimiz Arçelik'in hem yurt içinde hem de yurt dışındaki fabrikaları ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde yeni parça üretimleri yapılabilir hale gelinecektir."

27.02.2020
ÇEMAŞ YENİ TEZGAH YATIRIMI YAPTI

Çemaş, profesyonel ve zengin tezgah parkuruna bir yeni bir teknoloji harikası CNC tornalama merkezi dahil etti.

Japon teknolojisi ile üretilen OKUMA MULTUS 5 eksen çift ayna(sub Spindle) CNC tezgahı, tornalama, frezeleme ve skiving (azdırma diş açma özel istek üzerin konulmuş bir özelliktir.) maharetine sahip, renishaw ölçüm sistemi ile işlediği parçayı ölçebilen en zorlu ve kritik ölçüleri dahi kolaylıkla yakalayan bu teknoloji harikası Tezgah Çemaş Döküm Sanayi A.Ş. Talaşlı imalat merkezinde faaliyete geçmiş ve dünya devlerinden JCB firmasının siparişini karşılamak için devreye alınmıştır. Bu CNC tezgah ile CNC imalat fabrikamızda sayımız 33’e çıkmıştır.

27.02.2020
ISG Ödül...

ÇEMAŞ çalışanları hem kendi sağlıkları, hem arkadaşlarının sağlıkları için özverili çalışmalarını giderek artan hassasiyetle sürdürmeye devam ediyorlar. Şirketimiz çalışanlarından ocaklarımızdaki deneyimli arkadaşımız Ender Esen, dökümhane bölümünde oluşabilecek iş kazasının önüne geçti.

    Hem arkadaşlarının yaralanmasını önledi, hem de oluşabilecek maddi zararı minimize etti. Bu dikkatli davranışından dolayı kendisine Çemaş Ailesini temsilen genel müdürümüz tarafından bir plaket takdim edildi. İSG kurallarına hassasiyetle uyumu, özverili çalışması ve örnek davranışlarından dolayı kendisini tebrik ediyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızdan hem kendi sağlıkları, hem hepimizin sağlığı hem de ekmek teknemiz şirketimizin başarısı için aynı hassasiyeti bekliyoruz.

26.02.2020
JCB ÇEMAŞ İŞBİRLİĞİ

İş makinaları (kazıyıcı, yükleyici, ekskavator) üretiminde dünya devi İngiliz JCB firmasının dünya satın alma müdürü Mr. Steve MOSES firmamızı ziyaret etmiştir.

    Çemaş olarak JCB firmasının 2012 yılından bugüne en önemli tedarikçi firmaları arasında yer almaktayız. Yeni proje yatırımı için Global Satın Alma Müdürü Mr. Steve MOSES ve Satın Alma Proje Müdürü Mr. Steve JONES’un ÇEMAŞ ziyaretinde öncelikle fabrika turuna katılmışlar ardından yeni proje için detayları bizlerle paylaşmışlardır.

    Bir tam gün süren toplantıda, JCB firmasına projenin bir an önce başlatılması için uygulama takvim planı sunulmuş ve prensipte anlaşılmıştır. Bu proje ile ÇEMAŞ’ın JCB’ye sunmakta olduğu tedarik hizmetinin önümüzdeki süreçte arttırılması hedeflenmektedir.

18.02.2020
Sermaye artışımız başarıyla tamamlandı

05.11.2019 tarihli yönetim kurulumuz kararı çerçevesinde 237.000.000 TL olan Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 237.000.000 TL nakit sermaye artırımı yapılması yoluyla, % 100 oranında artırılarak 474.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak 28.01.2020 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 11.02.2020 tarihinde tamamlanmış olup, kalan paylar 14 Şubat 2020 tarihlerinde Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada satılmıştır. Sermaye artırım sürecinde 222.486.413,50 TL'si yeni pay alma hakkını kullanan mevcut ortaklarımızdan, 17.706.575,53 TL’si Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada yapılan satışlardan olmak üzere Şirketimize toplam 240.192.989,03 TL’si fon girişi olmuş, böylelikle sermaye artırım süreci tamamlanmıştır.